10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William började hos oss i måndags och har idag gått sin femte skoldag på Svedenskolan Mälarhöjden.  William går i årskurs 4 och det här är hans tredje skola. Han tror att en av anledningarna till att han haft en så bra första vecka är att det inte är en så stor skola och att han går i en liten klass.  

 

– Det är lugnare vilket gör att jag kan koncentrera mig mycket bättre, säger William.

 

På Williams förra skola gick det 800 elever och i hans klass var det 27 elever.  Han hade svårt att klara av och orka med hela skoldagar. Wiiliam tycker att det ofta var rörigt och han hade svårt att koncentrera sig. Han hade också svårt att hitta någon kompis.

 

– Här verkar det nästan aldrig vara något bråk och jag har fått flera nya kompisar, konstaterar William med ett leende.

 

William tycker också att maten är väldigt bra. Han gillar inte grytor utan vill helst få maten separerad så att  han själv kan välja vad han vill blanda.

 

– Det finns alltid något alternativ om det är något man inte gillar.

 

– Det här är min bästa skolstart någonsin och jag ger den 10 tummar upp, avslutar William glatt!

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.