Adventsinsamling till vänskola i Rumänien

Nu har vi räknat ihop alla summor som kommit in från de olika försäljningarna på Svedenskolan Bergshamra och Svedenskolan Mälarhöjden.  Sveden Mälarhöjden hade sitt allra första Advents drop-in nu i fredags, med mycket lyckat resultat både i trivsel och försäljningsmässigt.

Det hela blev ett fantastiskt resultat – i år har vi slagit alla tidigare rekord och tillsammans fått ihop cirka 16.300 kr!

Det har varit kul att gå omkring bland alla glada elever och anhöriga; det upplevs som stämningen verkligen är på topp!

Ett stort TACK till alla som på olika sätt bidragit till att vi kan stödja vår vänskola Casa Minunata i Oradea, Rumänien. Den startade i oktober 1994 och var den första skolan i Rumänien för handikappade barn.  Pengarna går till skolan via Vänföreningen för Casa Minunata i Sverige, som UP administrerar.

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.