"Det ska bli väldigt kul!"

SueLing Foo som kommer från Örebro är snart färdig speciallärare mot utvecklingsstörning och ny klasslärare för de yngre åldrarna på Svedenskolan Mälarhöjden. Sue Ling är också utbildad ämneslärare i religion och historia för åk 9 och har tidigare arbetat på en skola för elever med flerfunktionsnedsättningar. 

– Det ska bli väldigt kul och spännande med nya erfarenheter och utmaningar, säger SueLing och berättar att hon förutom att träna crossfit på fritiden har börjat med golf och blivit riktigt biten. Som nyinflyttad till Stockholm tycker hon det är ovant med så långa avstånd och att inte kunna cykla överallt. Välkommen till Svedenskolan Mälarhöjden SueLing!

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.