Miah - engagerad lärare som gillar Stockholm!

Miah Lillvall är ny klasslärare på Svedenskolan Mälarhöjden. Hon är utbildad förskollärare och mellanstadielärare och har även arbetat som föreståndare på ett fritids för barn från träningsskolan och grundsärskolan. Miah är uppvuxen i Norrland och har bott på många ställen runt om i Sverige, men säger att hon föredrar Stockholm.
– Vad gör du när du inte jobbar?
– Jag har tre små barn och är ordförande för Adopterade Koreaners Förening. Det tar mycket tid men är också väldigt roligt, föreningen är Sveriges första förening för adopterade som drivs av adopterade och den firar 30 år nästa år! 
Trots att Miah har så många åtaganden kommer hon att springa halvmaran i år!

 

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.