Pirater på Svedenskolan Mälarhöjden

På Svedenskolan Mälarhöjden arbetar vi upplevelsebaserat och med ett entreprenöriellt lärande. Pirattemat syftar till att väcka elevens läs- och skrivlust. Temat kommer att löpa som en röd tråd genom elevens hela dag på skolan och fritidshemmet.

Aktiviteterna är kreativa, nyfikenhetsväckande och upplevelsebaserade i form av olika lekar, sagor, samarbetsövningar, skapande, musik och dramaövningar. Eleverna är delaktiga i planeringen i form av olika fritidsråd där de lyfter fram förslag på innehåll till temat. Temat avlutas med ett spännande äventyr där eleverna får delta i en oförglömlig skattjakt.

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.