Rektor Gun-Marie Jaråker-Wicksén slutar

Gun-Marie Jaråker-Wicksén tycker det känns tryggt att lämna över uppdraget till sin efterträdare Nicklas Johansson.
–  Det gör det absolut. Jag själv har haft ett otroligt roligt arbete, trivts bra och inte minst utvecklats som person tillsammans med alla härliga elever och kompetenta medarbetare. Jag är tacksam mot mig själv att jag sökte och tackade ja till den här tjänsten våren 2002 - det har varit en fantastisk tid.

Så här säger Nicklas Johansson om sitt nya uppdrag:
– Det är jätteroligt, särskilt spännande är att uppdraget omfattar båda skolorna. Jag är tacksam över att jag fått denna möjlighet och allt Gun-Marie har lärt mig. Att få arbeta som lärare, biträdande rektor och rektor inom samma skola är en fantastisk förmån. Jag har trivts väldigt bra från det att jag började i december 2008. Uppdraget är en stor utmaning, med mycket nytt men jag har en stabil grund att stå på och ser fram emot att ta mig an rollen som rektor.

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.