Två nya assistenter på Svedenskolan Mälarhöjden!

Carlie Kwami är utbildad resurspedagog och handledare inom TBA med ett års utbildning från Nacka Kommun. Dessutom har hon arbetat på Fryshuset som ungdomscoach och är utbildad i konflikthantering för ungdomar i utanförskap. Hon utbildade sig till dansare på Fryshuset och har en dansgrupp tillsammans med sina kusiner. Gustav har läst kriminologi och har arbetat som mentor för studenter med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar på Stockholms Universitetet. Gustav, som ursprungligen är från Öland, bor nu med sin flickvän och sin katt Sixten i Västertorp. 
– Vad tycker du om att jobba på Svedenskolan Mälarhöjden, Gustav?
– Det är utmanande och intressant, man lär sig mycket varje dag. Man får vara uppfinningsrik och det gillar jag!

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.