Uppskattad musikupplevelse på konserthuset!

På torsdagen åkte klasserna M2, M4a och M4b på en musikaliska utflykt till konserthuset. De fick lyssna på  "I Bergakungens sal" som presenterades av Ayla Kabaca - känd programledare från Bolibompa. Ayla slog upp en sagobok hon fått av sin mormor och resan kunde börja. Det spelades pampig musik av Grieg som "Morgonstämning" som barnen kände igen som "morgonmusik". Bilder av John Bauer visades också med troll och andra väsen. Besöket var mycket uppskattat av både elever och lärare. En del elever levde sig så in i musiken att de spelade med som om de hade både flöjt och stråke. 

– Ett mycket lyckat besök! sammanfattar musikläraren Britt-Marie Grahm det hela.

Nyheter

10 tummar upp för Williams första skolvecka!

William har nu gått sin första vecka på Svedenskolan i Mälarhöjden. Det är hans tredje skola och här kan du läsa mer varför William tycker att hans skolstart gått så bra.